GERİEN

Aksesuar Dünyasında Türk Tasarımcılar

Bu ay sevdiğim ve bazılarını yeni keşfettiğim Türk takı tasarımcılarıyla ilgili bir yazı paylaşmak istedim sizinle. Ben aksesuarların bir kombinin en büyük tamamlayıcısı olduğunu düşünüyorum. Özellikle de takıların. ‘Statement’ yani belirgin ve abartılı öne çıkan parçalar kadar, minimal ama zarif parçalarla da göz alıcı bir fark yaratmak kesinlikle mümkün. Boynunuzdan asla çıkartmak istemeyeceğiniz, dümdüz bir kombine hareket ve renk katabileceğiniz, kendinizi ya da sevdiklerinizi şımartmak için en zarif tasarımları bulabileceğiniz bir sürü alternatifi, galeride bol bol paylaştım. Peki bakalım bu güzel tasarımlar hangi Türk tasarımcıların ellerinden çıkıyor?

Evren Kayar

Sevgili Evren Kayar’ın ilk ‘Takım Yıldızı’ koleksiyonu ile tanışıp, yakından takip etmeye başlamıştım. Seneler geçse de zamansız ve her zaman fark yaratan bir koleksiyon olduğunu düşünüyorum. Takı tasarımına sanatsal bir dokunuş katan diğer koleksiyonları ise; ‘Kuvartz’, ‘Mercan’ ve ‘Martı’ adını taşıyor. Bakalım sizin en beğendiğiniz hangi zamansız koleksiyon olacak?

Projebir

Projebir, iki zevkli kız kardeşin Zeynep ve Iraz Mursaloğlu’nun markası. Sezon trendlerinden uzak, koleksiyonlarında hep kadınların hayatını onlarla paylaşacak parçalara öncelik veriyorlar. 14 ayar altın kullandıkları tasarımlarında benim favorim; harf kolyeler. Kişisel bir dokunuş taşıyan parçaları taşımayı seviyorum. Özellikle takılarda bir diğer tercih ettiğim vintage havasını bu sezon, Projebir de zarif tasarımlarına yansıtıp; ilk defa renkli taşlar kullanarak kolye ve yüzüklerine vintage bir dokunuş katmışlar.

Tohum

Sevgili Verda Alaton, markası Tohum’u yaratırken, dünyanın farklı köşelerindeki ilkel sanatlar ve kişisel beden süslemelerinden esinlenmiş. Bu nedenle yarattığı her bir parça yalın ve özgün olduğu kadar, etnik izler de taşıyor. ‘Terra’ koleksiyonunda doğadan gelen sade parçaların her çeşidini; tarçından egzotik tohumlara, ahşaptan deniz kabuklarına kadar özgün ve zamansız parçalar kullanırken, son koleksiyonu ‘Lumia’da ise, daha fazla geometrik form kullanarak, hem modern hem de daha ışıltılı bir koleksiyon karşımıza çıkıyor.

Zeynep Alppay

Son koleksiyonunda gümüş ve altını bir arada kullanarak hem şık hem iddialı tasarımlara imza atan Zeynep Alppay ile ben de yeni tanıştım ve tarzını çok beğendim. Genelde bu 2 materyali bir arada kullanmaktan kaçınsak da, altın ve gümüşün kontrastlığını uyum içinde yansıtmış tasarımlarına. Bazı modellerine değerli taşlar da ekleyerek günlük ama özgün mücevherler yarattığını da söyleyebiliriz.

Blush&Max

Tanıştığım yepyeni bir diğer takı markası ise Blush&Max.Modern ve geometrik bir tasarım dili olan takılarda kullanılan pırlanta, zümrüt, yakut, safir, inci gibi değerli taşlar, tasarımlara zarif bir hava katmış. Minimal tasarımlardan hoşlananların çok seveceğine eminim.

Batya Kebudi

Uzun yıllardır zevkle ve hayranlıkla takip edip kullandığım bir marka da Batya Kebudi. Yalın ama göz alıcı tasarımlarına, eklem yüzüklerine, inci kullanarak daha da zarifleştirdiği tasarımlarına bayılıyorum. Her bir parçası zamansız ve uzun yıllar zevkle kullanabileceğiniz tasarımlarına bu yıl Şems koleksiyonu ile yenileri eklendi. Altın, inci ve pırlantayı en zarif ve sade şekliyle bir arada kullanan bu koleksiyondan favorilerim de yine aşağıdaki galeride yer alıyor.