GERİEN

Alaçatı’da ne var ne yok?

Alaçatı’nın renkli, hareketli ve tarz sahibi sokaklarından merhaba. Alaçatı Merkez’deki hareketlilik devam ede dursun, son bir kaç yıldır Alaçatı’nın en popüler mahallesi kuşkusuz Hacımemiş. Benim de bir çok sevdiğim dükkan ve café/restoran yine bu mahallede yer alıyor. En sevdiğim adresleri sizin için biraraya topladım.

Be-Dest: Rengarenk emaye tabaklar, mavi demlikler ve kalbimi çelen antika fincanlar. Destina Hanım’ın dükkanı Be-Dest Alaçatı’nın kesinlikle en zevkli ve bol seçkiye sahip dükkanlardan biri. Önünde herkes fotoğraf çektirmek için sıraya giriyor. Alaçatı tarzını evde de yaşatmaya devam etmek için bir kaç emaye tabak almadan dönmeyin derim. Hepsi ayrı güzellikteki bu eşyaları bayıla bayıla incelemek güzel de, karar verip seçmek zor.

Bashaques: Başak Cankeş’in hem kendi tasarımlarını, hem türk, hem de dünyadaki genç tasarımcılardan topladığı kıyafet ve aksesuar tasarımlarını sattığı butiği de her daim mutlaka uğradığım adresler arasında. Sanatla içeçe konumlanmış bu dükkanın bir kısmı da galeri olarak düşünülmüş, şu sıralar Sencer Gülün sergisi bulunuyor.

Hacımemiş’te kurulan en yaratıcı tezgah kesinlikle Jale Hanım’ınki. Sakız ağacının yapraklarından, tohumlardan, dallardan, keçiboynuzundan yaptığı takılarla Alaçatı’da gördüğüm en yaratıcı tasarımlar kesinlikle ona ait. Aradığınız kimsede olmayan, farklı tarzda bir tasarım ise, doğru yerdesiniz.

Hacımemiş’in girişinde ve çıkışında konumlanmış 2 mağazası olan Bazen Alaçatı ve Bazen Atölye de ise yine bir çok yerel tasarımcının kıyafetten aksesuara ürünlerini bulabilirsiniz.

Alaçatı Merkez’den, Kemalpaşa Caddesi’nin aşağısına doğru yürüdüğünüzde yolun sonuna doğru karşınıza çıkacak Taka Wear benim en sevdiğim türk markalarından biri. Sadece Bodrum, Alaçatı ve çok yeni İzmir’de mağazası olduğu için, yolunuz bu taraflara düştüğünde mutlaka bakmanızı tavsiye ediyorum. Desenleri ve renkleri bir yana, kumaşların hafifliği ile yaz boyu seyahat ederken en kullanışlı plaj kıyafetlerimi burdan tercih ediyorum.

Lisa Corti, Alaçatı’nın hatta şu ana kadar gördüğüm tüm dükkanlar içinde en renklisi. Ev tekstilinden, şapkalara, aksesuardan dev çiçekli kaftanlara kadar kadar Alaçatı’nın en tarz sahibi dükkanlarından biri. Sahibi Carolina ile sohbet edip, o koca yastıklı kanepede  bir kahve keyfi yapmadan dönmeyin sakın.

Yine Hacımemiş’teki Kamihan ve Eskiden Alaçatı da benim eskiye dair tutkumu tetikleyen 2 dükkan. Kamihan çok özel bir seçkiye sahip. Eski, antika, hikayesi olan bir çok farklı objeyi burda bulabilirsiniz. Pek kimse bilmiyor ama bahçesine çıktığınızda, yukarı uzanan merdiven, tek odasıyla konaklama imkanı sunuyor. Farklı bir konaklama imkanı sunduğu için denemeye değer bir seçenek.

Eskiden Alacatı’da ise nerdeyse 100yıl öncesine bile ait eski cam ve ahşap ürünler bulabilirsiniz. Cam bardaklar, karaflar ve ahşap kaplar servisler benim favorim. Evinde eskiyi ve yeniyi birarada kullanmayı sevenler için kesinlikle doğru adres.

Alaçatı’da kuşkusuz lezzet durakları çok. Sadece ege yemekleri değil, bir çok mutfağı da bulmak mümkün. Benim ise Alaçatı’da yemek yemeyi en sevdiğim ve ısrarla önereceğim yerlerin başında ise Asma Yaprağı ve Su’dan geliyor.

Sevgili Ayşe Hanım’ın oğlu Kerem ile beraber işlettiği Asma Yaprağı dünya tatlısı bir dekorasyona sahip. Bu restoranda yemek yemek rutin bir Alaçatı alışkanlığı oldu bende.  Yemeklerin özenle sunumu ve lezzeti anlatılmaz yaşanır dedirten cinsten.  Böylesine zevkli bir sofrada, Ayşe Hanım’ın aile tariflerinden çıkan her şeyi gözüm kapalı yiyebilirim. Böylesine lezzetli bir nama sahip olduğu için, Alaçatı’ya gitmeye karar verdiğiniz an, rezervasyonunuzu da mutlaka yapın. Bu yıl yan bahçede de servis verilmeye başlanmış ama işinizi şansa bırakmadan masanızı kapın derim. Labadadan, kabak çiçeği dolmasına, obruk peynirli radikadan, balkabaklı sinkontoya, arapsaçı

Bir başka lezzet durağım ise sevgili Leyla Tabrzi’nin Su’dan’ı. Özellikle kahvaltısını kesinlikle tek geçiyorum. Avokadolu poşe yumurtadan, çilekli şeftalili lor peynirine, limelı vanilyalı tereyağından haşhaş tohumlu acura, karabiberli vişne reçelinden muz reçeline kadar daha neler var menüde.

Bu mini Alaçatı notlarının seyahatinizde size de eşlik etmesi dileğiyle.