GERİEN

Balat’ta bir haftasonu

Son zamanlarda haftasonları hala en çok gitmeyi sevdiğimiz lokasyonlardan birisi de Balat. Sokaklarının dokusu, vintage dükkanları, birbirinden tatlı cafeleri ve fotoğraf çekmeye gelen müdavileri ile Balat’ta haftasonu erkenden hareketlenmeye başlıyor.

Balat’ta güne klasik bir kahvaltı ile başlamak isterseniz Forno veya Aziz Café’yi tercih edebilir ya da özellikle benim dekorasyonuna bayıldığım Cooklife Balat’ı deneyebilirsiniz. İçeride de dışarıda da oturması ayrı keyifli bu mekanda mini bir kahve molası verip, Instagram için harika kareler yakalayabilirsiniz.

Balat’ta kahve içmeyi en çok sevdiğim diğer bir yer ise kesinlikle Coffee Department. Kahvelerini kendi kavurup öğüten bu 3.dalga kahveci, Balat’ın en popüler uğrak noktalarından biri.

Coffee Department’ın hemen ilerisindeki, Pazar günleri kapalı ama haftaiçi ve Cumartesi günü açık bulabileceğiniz Kulak Seramik Atölyesi ise seramik fincan ve tabak meraklıları için küçük bir vaha tadında. İçeri girdiğinizde eliniz boş çıkmayacağınız kesin.

Yemek için favori mekanımız meşhur mantısıyla Vodina Café. Antika dekorasyonuyla görülesi bir başka restoran önerim ise Perisperi.

Vintage kıyafet ya da objelerden hoşlanıyorsanız Balat’ta şahane parçalar bulunuyor. Hatta birkaç dükkanda herkesin kapıdan kolayca girip katılabileceği bir açık arttırmaya denk gelebilirsiniz. İzlemesi bile hayli keyifli.

Vintage İstanbul’un ağırlıklı olarak yurtdışından gelen aksesuarları benim favorim. Sadece Cumartesi ve Pazar günleri açık olan Vintage İstanbul’da ağırlıklı olarak 70’ler, 80’ler ve 90’lardan vintage parçalar bulabilirsiniz.

Bir diğer durağım ise Rag’n Roll. 60’lardan 80’lere kadar birçok kıyafet ve aksesuara ev sahipliği yapan bu dükkanda özellikle çantalar her daim favorim.

Aradığınız kıyafetten ziyade 2. el objeler için ise, şahane bir emaye koleksiyonuna sahip Büyülü Fener ve daha içeri girmeden Fransız café'lerini andıran Maison Balat uğrak yerlerim. Maison Balat aynı zamanda café olarak da hizmet veriyor. Ev yapımı leziz kekler var. Hem kahvenizi içtiğiniz hem de kek yediğiniz antika servis tabaklarını satın bile alabiliyorsunuz.

Son olarak, her fotoğrafçının uğrak yeri, sıra sıra renkli evlerin olduğu Merdivenli Yokuş’ta ve Balat’ın biraz yukarısındaki Fener Rum Okulu’nun çevresinde fotoğraf çekmeden dönmeyin sakın.

Haftasonu yolunuz Balat’a düşerse, bu mini rehberin size eşlik etmesi dileğiyle. Şimdiden keyifli Balat turları!