GERİEN

Bu Yaz Plajlarda Tarzını Yaşa!

Yaz mevsimine sayılı günler kala, belki de uzun yaz tatil planları çoktan yapıldı. Araya bol bol hafta sonu kaçamakları sıkıştırıldı. Yazlık valizler açıldı, plaj çantaları aylardır bekledikleri raftan itinayla çıkarıldı. Peki ya yeni sezon alışverişine çıkıldı mı? Tatil öncesi en güzel motivasyon belki de o plaj çantasına bir kaç parça yeni bir şeyler eklemek. Aradığınız biraz daha özgün parçalar ise bu post size bol bol ilham ve hem yerli hem yabancı yeni marka önerileri verebilir.

Rumisu

Rumisu ile daha önceden tanıştınız mı bilmiyorum. Yıllardır en eğlenerek kullandığım aksesuar kesinlikle onların ipek şal ve fularları. Bir tasarım nasıl eğlenceli olabilir ki derseniz, tasarımcıları sevgili Deniz ve Pınar’ın ilüstürasyonlarına yakından bakmanız yeterli. Çocuksu ve naif bir dili olan tasarımları, ipek kumaşlara bürününce bir o kadar da şık aslında. Yaz sezonu için hazırladıkları renkli koton şalları ise aynı zamanda pareo olarak da kullanıp, plajın en özgün, en eğlenceli kılığına bürünebilirsiniz. Üstelik bu sezon 5th Position ile bir marka işbirliğine girip, bu desenleri mayo üzerine bile taşıdılar. Galeride bol bol yeni sezona ait tasarımlarını bulabilirsiniz.

5th Position

Sevgili Buse ve Ezgi’nin markası 5th Position, ilhamını dansçıların güçlü ve zarif silüetlerinden, ismini ise balenin temel başlangıç pozisyonlarının sonuncusundan alıyor. Sadece yazın plajda değil, body olarak da rahatlıkla günlük hayatta kullanmak mümkün aslında. Desenden ziyade renkler üzerine giden koleksiyonda bol bol farklı model bulmak mümkün. Bu sezon Rumisu ile yaptıkları işbirliğiyle ise en sade ve sevilen modellerine şahane bir dokunuş yaptıklarını düşünüyorum.

Direct Message

Plaj alışverişinde listede olması gereken bir diğer marka da sevgili Deniz Marşan’ın mayo ve bikini markası Direct Message. Bohem bir tarza sahip bu koleksiyonu rahat gömleklerle tamamlayıp, plajın hem en iddalı hem de en ‘kendi halinde’ kadınına bürünmek mümkün.

Aaks

Bir önceki yazımda sezonun öne çıkan çanta trendlerinde hasır çantalara da yer vermiştim. Sadece plajda değil, günlük şehir hayatında bolca kullanılan hasır çantaların en farklı ve göz alıcı modellerinin ise kesinlikle bu markaya ait olduğunu düşünüyorum. Akosua Afriyie-Lumi tarafından Gana'nın kuzey bölgesindeki küçük bir köyde, bu bölgeye özgü değişik dokuma tekniklerini dünyaya tanıtmak ve Afrika’da sürdürülebilir istihdam yaratmak amacıyla kurulan markadaki tüm tasarımlar parlak ve coşkulu Afrika renklerini taşıyor. Her biri el yapımı olan bu çantalar arasından seçim yapmak gerçekten çok zor.

Fonfique

Plajda cüzdan, telefon gibi küçük parçaları toplu bir şekilde organize etmek için benim tercih ettiğim en şık ve pratik alternatif kesinlikle clutch’lar. Ceylan Kolat’ın markası Fonfique’te yine Rumisu’daki gibi desenler ve renkler başrolde. Egzotik esintiler taşıyan koleksiyonundaki her bir tasarımına bayıldım. Bakalım sizin favoriniz hangisi olacak?

Der Liebling

Sevgili Banu Kent’in takı markası Der Liebling aslında enfes takı tasarımlarından oluşan bir marka. Ama bu yazıda ön plana çıkartmak istediğim takıları değil, son 2 yıldır ikat kumaşlardan, Marekeş’te yerel ustalar ile ürettiği babouche’ları. Fas’ta her türlü giysinin altına ayakkabı olarak giyilen bir terlik türü olan ‘babouche’ lar benim yaz boyu ayağımdan çıkmıyor. Şehir hayatında bile rahatlıkla tercih edilebilecek bir tasarımken, yaz akşamları için vazgeçilmez bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

Vajra

Son yıllarda rahatlığı ve hafifliği ile sokak modasında da ön plana çıkan kimonoları ister sabahlık, ister gecelik, ister plajlık olarak kullanmak mümkün. Afrika desenlerinin ön plana çıktığı bir Türk markası Vajra. Sokakta giymeyi tercih eder misiniz bilmiyorum ama plajda bu desen ve renklerle fark yaratacağınız kesin.

Lisa Corti

Renkli, bol desenli, çiçekli bir sürü tasarım çıkıyor karşımıza her sezon. Bunların hepsini bir arada barındıran, tasarım ve kalıpları ile en öne çıkan marka ise benim için kesinlike Lisa Corti. Birden fazla renk ve deseni bir arada kullanmayı herkes tercih etmese de, bu iddalı tercihi en kolaylıkla giyilebilir ve zevkli hale büründüren bir İtalyan markası. Bu yaz sezonunda; turuncu, sarı, granit yeşil, Uludağ Premium’un kobalt mavisi, pembenin tüm tonları ön plana çıkan renkler arasındayken, Lisa Corti trendlerden uzak bir şekilde farklı renkleri, çiçekli, kareli, çizgili desenlerle birlikte harika yorumluyor.