GERİEN

Costa Brava’dan merhaba!

İspanya'nın en çok turist çeken sahillerinden biri olan Costa Brava, Barselona’ya sadece 1 saat uzaklıkta olunca rotamızı bu defa kuzeye çevirdik. Konaklamak için, Castell-Platja d’Aro’nun ortaçağdan kalma bir kalenin ve kilisenin yakınına inşa edilmiş, 1700'lerden kalma şahane bir ev seçtik. Eğer sayıca kalabalık bir seyahat planlıyorsanız otelden ziyade haftalık olarak kiralanan bu evlere mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. Tatilde eve kapanılmaz ama bu evden dışarı çıkmak için tek bahanemiz masmavi Costa Brava plajları oldu. Can Bufas adındaki evimizden çektiğim karelere galeride bol bol göz atabilirsiniz.

Playa S’Agaro

Ortaçağdan kalma bu kasabaya en yakın plaj 3km uzaklıktaki Playa S’Agaro. Upuzun bir kumsalı olan bu halk plajında ister tüm İspanyollar gibi yanınıza bir havlu ve bir şemsiye alıp tüm gün kumsalın tadını çıkarabilir ya da bizim gibi hazırlıksız geldiyseniz şezlong veya şemsiye kiralayabilirsiniz. Çocuklu aileler için de oldukça rahat olan bu plaj her ne kadar kalabalık olsa da, yine de sessizliğini koruyor. Uzun ve keyifli bir öğle ya da akşam yemeği için ise, S’Agaro’nun en iyi deniz mahsullerini yine hemen sahildeki Restorante Villa Mas’ta bulabilirsiniz.

Pals

Castell-Platja d'Aro’ya yarım saat uzaklıktaki yemyeşil ovalarla çevrili bir tepe üzerine kurulu olan Pals, Arnavut kaldırımlı sokakları ve yine ortaçağdan kalma evleriyle görülesi bir diğer kasaba. Yemekleri, seramikleri, şirin dükkanları ve kilometrelerce uzunluktaki plajı Platja del Pals ile İspanyolların yine deniz tatili için çokça tercih ettiği bir yer. Eğer plajı es geçmek isterseniz rotanızı Pals’a sadece 10 dakika uzaklıktaki Begur’a çevirebilirsiniz.

Begur

16.yüzyıldan kalma Begur kalesi, yine ortaçağdan kalma evleri ve Costa Brava’nın en meşhur plajlarına ev sahipliği yapan Begur’un merkezinde ve kaleye çıkan dar sokaklarında bol bol fotoğraf çekebilir, yine küçük sevimli dükkanlarında hızlı bir alışveriş turu yapabilirsiniz. Birbirinden meşhur plajlarına da zaman ayırmadan Begur’dan ayrılmamak gerek. Her biri Uludağ Premium’un kobalt mavisi rengine bürünmüş plajlarından en küçük ve sevimlisi Sa Tuna. Gidip göremediğimiz ama herkesin en çok tercih ettiği 2.Meşhur plajı ise Aiguablava. Eğer vaktiniz varsa Sa Riera, Aiguafreda, Platja Fonda ve Fornells plajları da görülecekler listenizde mutlaka olsun.

Calella de Palafrugell

Begur’a 20 dakika mesafedeki Calella ise Costa Brava’da tatil için en çok tercih edilen balıkçı kasabası. Diğer kasabalarda merkezden denize ulaşım arabayla olurken, Calella’da merkezden yürüyerek bir kaç dakika içinde sahil boyunca yan yana uzanan 4-5 farklı küçük plaja ulaşabilirsiniz. Yine hemen sahilde, her yere yürüme mesafesindeki Hotel Mediterani konaklamak için en kolay ve manzarası enfes bir seçenek. Daha önceki yıllarda gitme şansı bulduğumuz Tragamar ve bu seyahatte keşfettiğimiz Isabella’s by the Sea deniz mahsulleri sevenler için bizim de çok sevdiğimiz 2 leziz adres. Calella’da tüm gün sıkılmadan çok keyifli vakit geçireceğiniz kesin ama vaktiniz sınırlıysa en azından bu restoranları deneyimlemek için gidilesi bir kasaba.

Roses

Ortaçağ kasabaları ilginizi çekmiyor ve tüm gün bir plajda uzanmak size göre değilse rotanızı Roses’a, İspanya’daki Tarifa’dan sonra en büyük kitesurf sahiline çevirebilirsiniz.

Figueres

Costa Brava’dan dönmeden mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer ise Figueres. Salvador Dali’nin tasarladığı ve günümüzde müze olarak kullanılan tiyatro binası gerçekten görülmeye değer. Eğer vaktiniz varsa birkaç km uzaklıktaki Cadaques’de Dali’nin doğduğu evi de ziyaret edebilirsiniz.