GERİEN

Mavinin En Güzel Tonları İçin İstikamet Akyaka

Haziran demek yaz demek, şehirden kaçıp, bütün yıl beklenen o deniz tatiline kavuşmak demek. En azından benim için öyle ama eminim yalnız değilim. Masmavi bir gökyüzünün altında, masmavi bir deniz kenarının hayalini şu sıralar hepimiz kuruyoruz heralde. Bu yazının konusu o zaman şu sıralar hepimizin geri sayım yaptığı masmavi bir tatil rotası alternatifi; Akyaka olsun istedim.

Marmaris- Bodrum yolu üzerinde, Gökova Körfezi'nde yer alan Akyaka'yı duyanlarınız mutlaka olmuştur. Bizim her yaz değişmez tatil rotamızı ve oralara kadar gitmişken mutlaka görmeniz gereken yakın bir kaç lokasyonu paylaşmak istedim.

Azmak

Akyaka diyince ilk akla gelen kesinlikle Azmak Çayı. Mavi ve yeşilin her tonunun bir arada olduğu bu buz gibi çaya girmeden Akyaka'dan dönmek olmaz. Suyun sıcaklığı yazın bile 10 derece civarında olduğu için tüm cesaratinizi toplayıp bir anda girip, akıntıya kendinizi bırakın derim. Suyun soğukluğu, akıntının hızı derken bayağı eğleneceğiniz kesin. Bana güvenin, lütfen deneyin. Tüm ısrarlarıma rağmen, yok ben o suya giremem diyenlerdenseniz, sahil tarafından kalkan motorlara binip Azmak turu yapabilir ya da Azmak boyunca uzanan restoranların birinde bu görüntünün tadını çıkarabilirsiniz. Bizim favori restoranımız hemen en başta yer alan Kordon.

Nail Çakırhan

Akyaka için akla ilk gelen şeylerden biri de özgün mimarisi. Nail Çakırhan imzası taşıyan bu evlerin bir kısmı pansiyon olarak da işletiliyor. Tatil boyunca Azmak boyunca uzanan otellerde kalabileceğiniz gibi bu konak tipi evlerde de konaklayabilirsiniz. Akyaka’nın içinden deniz girmekle beraber yolu biraz daha uzatıp, ormanın içinde kimseciklerin olmadığı tabi plajlardan da denize girmenin keyfine varabilirsiniz. Benim denizle ilgili asıl önerim ise 25km’cik daha ilerideki Akbük. İlerleyen satırlarda ondan da bahsedeceğim.

Kiteboarding

Akyaka'nın dünyanın sayılı kite sporu yapılan noktalarından biri olduğunu biliyor muydunuz? Yurtdışından bile bu spotu deneyimlemek için sezon boyunca yüzlerce yabancı turist geliyor. Son 3 yıldır bizim de aklımızı çelen bu sporu öğrenmek için, termal rüzgarıyla meşhur bu sahilde bir çok okul bulabilirsiniz. Biz kite yapmayı, Kite Academy’de öğrendik. Giderek popüler hale gelen bu sporu rahat rahat öğrenmek için ben mutlaka bir haftanızı ayırmanızı öneririm. Rüzgarı peşinize takıp denizden gökyüzüne doğru süzülmek nasıl güzel bir his, nasıl bir özgürlükmüş meğer. Rüzgara meydan okumak ilk aşamada çok zor, ama havada taklalar atanları gördükçe, geri dönüp devam etmek için sabırsızlanabilirsiniz. İlla kendi ekipmanınıza da sahip olmanız gerekmiyor. Okullardan günlük kiralama şansınız da var her zaman. Bu arada sahil şeridi boyunca ellerinde boardları ile göreceğiniz ‘cool’ topluluk akşam nerede derseniz tek adres; Riders22. Burası Akyaka’nın hem gündüz hem gece takılmak için en popüler mekanı olduğu gibi aynı zamanda otel olarak da hizmet veriyor.

Akbük

Akyaka'ya 25 km uzaklıktaki Akbük, kesinlikle denize girmeyi en sevdiğimiz yer. Uludağ Premium’un kobalt mavisinden turkuaza, mavinin her tonunun keyfini çıkarmak için birebir. Mesafesi nedeniyle genellikle tekne ile gelenlerin çoğunlukta olduğu bu cennet lokasyonda konaklama için otel yok ama bungalov ve bir kaç mütevazi tesis var. Benim tavsiyem daha sakin olduğu için koyun en sonundan denize girmek. Burada yemek de yiyebilir, gün boyu sessizliğin ve o muhteşem denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Yuvarlakçay

Akyaka'ya yaklaşık 50km uzaklıktaki Yuvarlakçay ise buralara kadar gelmişken mutlaka görülmesi gereken bir yer. Köyceğiz'i geçip, Beyobası'na ulaştığınızda hemen ilk soldan orman yoluna girip buradaki tesislere ulaşabilirsiniz. Bizim tercihimiz her daim Yeşilvadi Restoran oluyor. Sedirler üstünde kahvaltı yaparken, bir yandan da salıncak sırasına girip, gürül gürül akan çayın üstünde çocuklar gibi eğlenebilirsiniz.

Toparlar Şelalesi

Biraz daha maceralı bir rota isterseniz; Yuvarlakçay’dan Akyaka’ya dönerken Toparlar’da durun derim. Arabınızı park edip, orman yolundan bir kaç km yürüyerek ulaşabileceğiniz Toparlar Şelalesi de yine muazzam güzellikte bir doğa harikası. Cesaretiniz varsa şelalenin en tepesinden ya da ağca bağladıkları ipten ‘cup’ diye suya atlayabilirsiniz.

Aradığınız mütevazi ama farklı bir tatil rotası alternatifiyse umarım Akyaka notlarım sizin için yol gösterici olmuştur. Keyifli tatiller şimdiden herkese!