GERİEN

Mavinin en güzel tonları için istikamet Mykonos

Masmavi Mykonos

İstanbul'a sadece 1,5 saat uzaklıktaki Mykonos'tan merhaba! Sabahlara kadar bitmeyen eğlencesi ve leziz yemekleriyle meşhur Mykonos, beni önce daracık sokakları, bembeyaz evleri ve yalın estetik anlayışıyla tavladı. Meşhur plajlarından, restoran önerilerine, alışverişten keyif noktalarına; adadan birçok not ve kobalt mavinin hakim olduğu bol fotoğraflı bir galeri sizi bekler.

Plajlar ve Eğlence

Sabahlara kadar eğlence vaat eden Mykonos'ta hayat öğleden önce kesinlikle başlamıyor. En azından ilk gün, daracık sokaklarında, bembeyaz evlerin, masmavi kapıların önünde kimsecikler yokken fotoğraf çekmek ya da saat 13.00'ten önce kimsenin gelmediği plajlarda kendinize iyi bir yer bulmak için erkenden ada hayatına karışabilirsiniz. Ünlü plajlarında yemek yemek için ise nerdeyse adaya gelmeden rezervasyon yapmakta yarar var. Adanın en ünlü plajlarından biri olan Nammos'ta eğlence tam da uzun bir öğlen yemeği sonrası başlıyor. Saat 16.00'da yemeğiniz biterken, masadan ayrılmayı hiç düşünmeyin, zira geceye kadar devam eden eğlence tam da bu saatte başlıyor. Az önce masada sakin sakin yemek yerken gördüğünüz herkes birden masaların ve sandalyelerin tepesine çıkıyor. Şaşkınlığınızı atar atmaz kendinizi adanın bu olağan ritmine bırakabilir ve kendinizi anca akşam 9'da plajdan çıkarken bulabilirsiniz.

Nammos'tan sonra görme şansı bulduğum, adanın bir diğer meşhur plajı Scorpios'un yemekleri de en az Nammos kadar lezzetli. Her 2 plajda da restoran kısmı bir hayli büyük olsa da, saat 13.00'a kadar bomboş olan masaların bir anda nasıl dolduğunu görmek baya şaşırtıcıydı. Scorpios'un bohem havasını ve dekorasyonunu ne kadar çok sevsem de, denize girmek için hemen yanındaki plajı tercih ettiğimi de itiraf etmeliyim.

Daha sakin bir plaj arıyorsanız, listenize benim görme şansı bulmadığım ama mutlaka gidilmesi önerilen plajlar arasında Panormos ve Ftelia'yı, ve diğer meşhur plajlarından Kalafatis, Paradise, Super Paradise ve Elia Beach'i de ekleyebilirsiniz.

Günbatımı ve Yemek

Adaya adım atar atmaz bizi enfes bir günbatımı karşıladı. Adanın simgelerinden olan, 16. yüzyıldan kalma 5 yel değirmeni, turistlerin en çok ziyaret ettikleri destinasyonlar arasında yer alırken günbatımı için de şahane bir manzara sunuyor.

Hemen aşağısında bulunan Little Venice (Küçük Venedik) bölgesindeki restoranlardan birine oturup günbatımının tadını çıkarmak mümkün. Gün batımını Caprice Bar'da izlemek kesinlikle en keyiflisi ama koyun sonundaki Kastro da en az onun kadar keyifli bir başka seçenek. Ya da elinize içecek bir şeyler alıp, Kastro'nun az ilerisindeki taşlara oturup da yine aynı enfes günbatımının tadını çıkarabilirsiniz.

Plajda eğlence geç saate kadar devam ettiği için adada yemek saatleri de bir hayli sarkıyor. Yine de yer bulmak için önden rezervasyon her zaman şart. Yine Little Venice'deki Sea Satin lokal lezzetleri tatmak ve yine bir saatten sonra eğlenceye devam etmek için en iyi adreslerden biri. Yine köyün merkezindeki Avra, Interni ve Katrin de yunan mutfağını tadabileceğiniz diğer adresler arasında. Yunan mutfağı dışında başka bir alternatif ararsanız Hakkasan'ın Ling Ling'i de mutlaka listenizde olsun.

Alışveriş

Merkezdeki labirent kıvamındaki dapdar bembeyaz sokakların arasında dolaşırken, yüzlerce farklı ve zevkli dükkana rastlayabilirsiniz. Sadece Yunan tasarımcılarının değil, dünyanın dört bir yanından markaların hatta Türk tasarımcıların ürünlerini satan dükkânlara bile rastlamanız mümkün.

Nammos plajının hemen içine açılan Nammos Village'da ise Louis Vouiton'dan Gucci'ye, Dior'dan Louboutin'e onlarca ünlü markanın mağazasını bulabilirsiniz. Hatta içinde sanat galerisi bile var. Scorpios'ta ise ortamın ruhuna ve karakterine uygun Meksika Tulum'dan tek bir tasarımcının butiği var: ismi Caravana. Galeride bu mağaza ve dükkânlardan bol bol fotoğraf bulabilirsiniz.

Ulaşım

Yaz ayları boyunca yoğun turist trafiğine rağmen, adada sadece 38 taksinin olduğunu öğrenmek de şaşırtıcı bir başka detaydı. Havaalanı merkeze ne kadar yakın olsa da, havaalanından otelinize gitmek için taksi bulmak imkansız olabilir. Bu yüzden ya araba kiralayabilir ya da şansınızı özel transferlerden yana kullanabilirsiniz.

Bu mini rehberin Mykonos seyahatinizde size eşlik etmesi dileğiyle.