GERİEN

Plaj Modasına Yön Veren Türk Tasarım Markaları

Yapması en eğlenceli, en renkli valizi hazırlığı, şüphesiz yaz tatili valizi. Yaklaşan bayram tatiliyle beraber, sezonun ilk yaz tatili için henüz hazırlık yapmaya başlamadıysanız; tatil stilinize yüzde yüz Türk tasarımcıların elinden çıkan aksesuar ve tasarımlar ile fark katmak ister misiniz? Takıdan kimonoya, şapkadan mayoya plaj modasına yön veren Türk tasarımcılar sandığınızdan fazla.

Nefes

3 kadın girişimcinin hayata geçirdiği Nefes sadece yazdan yaza koleksiyon çıkaran bir yaz markası. Tüm yaz gündüzden geceye üzerinizden çıkarmak istemeyeceğiniz rahatlıkta gömlekler, elbiseler ya da kimonalar giymeyi seviyorsanız; ismi gibi hafif, doğal kumaşlarıyla nefes alan, desen ve kalıplarıyla zamansız bu markayı terich edebilirsiniz.

Jaquette by Elvan

Kış sezonunda kalıp ve desenleriyle alıştığımız tasarımlardan farklı ceket ve paltolarla öne çıkan Jaquette by Elvan’ın yaz koleksiyonuna eklenen kimonolar da, en az kış sezonundaki tasarımları kadar dikkat çekici. Klasik kimono ve pareolara alternatif farklı parçalar arıyorsanız, sevgili Elvan’ın tasarımları ile plajda dikkatleri üstünüze çekeceğiniz kesin. Surreal desenlerle bezenmiş bu rengarenk koleksiyonun en sevdiğim tamamlayıcısı ise kesinlikle şapkaları. Vietnamlı balıkçılardan esinlenerek tasarlanan şapkaları tüm yaz başınızdan çıkarmak istemeyebilirsiniz.

Ponponiere

Sevgili Pek Aktaş’ın kurduğu Ponponiere, ismini renkli ve eğlenceli küpe tasarımlarından; ilhamını ise markanın ruhunu da yansıtan egzotik tatillerden, doğadan ve çiçeklerden alan bir marka. Bu yaz kulağınızdan kocaman denizyıldızları ya da deniz kabukları sallandırmak isterseniz, benim gibi bu tasarımlara bayılacağınız kesin.

Matla

Matla’nın hikayesi, yaratıcısı Duygu Özdemir Kibar'ın küçük yaşlardan beri yaptığı resimlere ve çektiği fotoğraflara dayanıyor. İlhamını seyahat ettiği Hindistan'ın karmaşası ve dinginliğinden alarak, kendi çizimlerini tasarımlarına yansıtan Duygu’nun fular ve şalları dışında, bu yaza özel çıkardığı kimono tasarımlarına da mutlaka göz atmalısınız.

Tohum

Sevgili Verda Alaton’un markası Tohum, her sezon ikonikleşen parçalara imza atmaya devam ediyor. Doğadan gelen sade parçaların her çeşidini tasarımlarında kullanırken, özgün ve zamansız parçalar yaratan Tohum’da bu sezon favorim kesinlikle deniz kabukları. Yüzükten küpeye, bileklikten kolyeye irili ufaklı ve altın kaplama kullanılan deniz kabuklarıyla yaratılan tasarımların hepsi birbirinden zarif.

Good Things

Sevgili İpek Erbay’ın takı markası Good Things’te yazın en güzel en canlı renklerini bir arada bulabileceğiniz gibi; daha dingin, şık ve vintage esintili tasarımlar da bulabilirsiniz. Özellikle yaz akşamlarında aksesuarlarda biraz daha ışıltı tercih ediyorsanız, sezonda karşımıza bolca çıkan deniz kabuklarının bir başka güzel yorumunu da yine Good Things’te bulabilirsiniz.

Mayo&Bikini

Her sezon mutlaka yeni bir mayo&bikini alışverişi yapanlara da birbirinden zarif 2 Türk mayo markası önermek istiyorum. Anais Margaux daha sade ve rahat kalıplarda mayo tasarımları sunarken, biraz daha dikkat çekici bir seçim yapmak isterseniz özellikle tasarımlarında kullandıkları metal aksesuarlarla daha şık bir görünüm sunan Sand&Blue’ya göz atabilirsiniz.

Hasır Çantalar

Yazın sadece plajda değil günlük şehir hayatında da kullanımı kolay hasır çantaların büyük ve eğlenceli modelleri için sevgili Tuğba Doğan’ın markası Toubiq’e, şehirde de kolayca kullanabileceğiniz şık modelleri için ise Manera’ya göz atabilirsiniz. Yine şehirde büyük rahatlıkla kullanabileceğiniz Tülay Arslan ve Beliz Fırtına tarafından kurulan Tullaa’nın hasır örgülü modellerini tercih edebilir, İpek Kocatepe’nin markası Bago’nun ise doğal palmiye yaprakları, muz ağacı yaprakları, doğal sedef ve deniz kabuklarından oluşan çantalarına bu yaz eklenen sepet örgü modellerini de hem plajda hem günlük hayatta rahatlıkla kullanabilirsiniz. Galeride bu zevkli tasarımcıların ürünlerini bol bol görebilirsiniz.

Seyahat valizi hazırlığında Türk tasarımcıların ellerinden çıkan bu güzel koleksiyonların yaz stilinize ilham vermesi dileğiyle.