GERİEN

Sevgililer Günü için Farklı Fikirler

Sevgililer Günü deyince aklınıza ilk ne geliyor?

Bazılarımız için romantik, bazılarımız için heyecanlı, bazılarınız için ise diğerlerinden farksız olağan bir gün belki. Eminim sevgiliniz elinde bir kutu çikolata ve bir buket gül ile gelse, ona koccaman gülümseyip ne güzel bugünü unutmamış diyeceksiniz. İçinizden azıcık daha yaratıcı bir şey yapsaydı keşke diye de düşünebilirsiniz tabii, bu sizin en doğal hakkınız.

Bugünü ister kutlayın ister kutlamayın ama minicik de olsa bir hediye ya da sadece anlamlı bir notla sevgilinizi gülümsetmek de sizin elinizde!

Ben de bu yazıda sevgiliniz ya da sevdikleriniz için bu günü farklı kılacak bir kaç öneri paylaşmak istedim.

Yemeğe gitmek mi beraber yemek yapmak mı?

USLA gibi yemek okullarının haftasonu ya da haftaiçi aksam workshoplarına yazılabilir, mutfakta beraber ve yaratıcı zaman geçirmenin tadına varabilirsiniz. Ya da sadece ona özel bir workshop seçebilir; onu ister pasta yapımı, ister barista eğitiminde uzman bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Neticede siz de bu işten karlı çıkacaksınız, onu da düşünün ;)

Restoran seçimi önemli

Tamam kurs size göre değil, bir yerde gidip yemek yiyelim diyorsunuz. Şehrin o gece tüm çiftler tarafından sözleşmiş gibi ilk tercih edeceği restoranlar dışında, onu adı henüz çok duyulmamış yeni bir yere götürün. Doğru yer seçimi için biraz dergi karıştırıp, arkadaşlara danışmakta yarar var tabii. Ya da ben size son zamanlarda gidip bayıldığım bir kaç restoran önerisi de yapabilirim tabii  Daha önce gitmediyseniz ünlü şef Mehmet Gürs’ün Beyoğlu’ndaki restoranı Mikla ya da biraz daha şık bir alternatif olarak Ortaköy’deki Capricorn bu gece için biçilmiş kaftan olabilir.

Nereye gidiyoruz, sürpriz mi?

Sürpriz bir plana kim hayır diyebilir ki? Hele gideceğiniz yer hiç beklemediğiniz bir lokasyonda ise. En bilindik ama doğanın içinde her daim huzurlu Polonezköy Şile ya da Bolu Gölcük de şahane bir alternatif olabilir mesela. Siz yeter ki sevgililer gününü uzatıp haftasonuna da taşıyın.Klasiklerden şaşmayanlara alternatif çözümler;


Bir buket çiçek:

Rengarenk bir buket çiçeğe hangimiz hayır diyebiliriz ki? Ya da kırmızı değil de içinden pembe güller de geçen yaratıcı bir bukete?Vintage bir aksesuar:

Biz kadınlar aksesuarlara bayılıyoruz. Hangimiz zarif özenle seçilmiş bir aksesuara hayır diyebiliriz ki? Sevgilinizin yüzük ölçüsünü bilmemeniz onu yine da şaşırtamayacağınız anlamına gelmesin. Klasik seçimlerden uzak, ona sadece onda olacak vintage bir aksesuar hediye etmeye ne dersiniz? Vintage deyince aklıma gelen en sevdiğim ilk 4 adresi paylaşmadan geçmiyim; Fey, Season and Stories, Vintage İstanbul ve Au Vintage. Fey ve Season and Stories’e Nişantaşı’nda, Vintage İstanbul’a Balat’ta, Au Vintage’a ise online olarak ulaşabilirsiniz.

Bir kutu sürpriz:

Zamanınız var, iyi bir gözlemcisiniz, o zaman ilk iş güzel bir kutu bulup içini onun seveceği şeylerle doldurmak olsun. Sevdiği bir dergiye abonelik, en sevdiği parfüm, film, albüm, çikolata, kararsız kalıp bir türlü alamadığı ama sizin gözünüzden kaçmamış o şey, masasına , evine, çantasına elini attığında karşılaşacağı sizden bir dokunuş olsun yeter. Bu konuda yaratıcılık size kalmış, eminim içine daha neler koyacaksınız. Ya da o gece tarzını en güzel, en şık haliyle yaşaması için ona Uludağ Premium’un kobalt mavi renginde bir elbise hediye etmek de şahane bir fikir olabilir. Kulağa azıcık zor geldiyse, onun tarzını yansıtan en doğru seçim için belki en yakın arkadaşına da danışabilirsiniz. Ama emin olun doğru seçimi yaptığınızda ondan mutlusu olmayacak.

Son dakikacılar için:

Tamam bunlar size göre değil. Siz son dakika en yakın çiçekçiden artık elinde ne kaldıysa bir buket çiçek, belki genelde AVM’lerde satılan kalpli balonlardan birini kapıp, iş çıkışı zar zor ona yetişeceksiniz. Mühim değil. Zaten dedim ya sevgiliniz sizden büyük bir şey beklemiyor, sadece düşünülmek istiyor. O zaman devreye özenle yazılmış bir not giriyor. O balonun ucuna, ya da buketın dalına bir çift güzel cümle iliştirmeyi ihmal etmeyin sakın. Bir çift içten sözden güzel hediye de yok zaten.