GERİEN

İlkbahar & Yaz Sezonunda Tarzını Türk Tasarımcılarla Yaşa!

New York, Londra, Milano, Paris derken dolu dolu bir moda haftası takvimini geride bıraktık. Sırada ise heyecanla beklediğim 21-24 Mart tarihleri arasında İstanbul Moda Haftası var. 2017’nin sonbahar & kış koleksiyonları bir bir dünya podyumuna çıkadursun, baharın gelişiyle bakalım Türk tasarımcılarımız 2017 ilkbahar & yaz sezonunda hangi tasarımlarla karşımıza çıkıyorlar?

Bora Aksu

Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında tanınan ve beğenilen bir tasarımcı olan sevgili Bora Aksu’nun tasarım çizgisine hayran olmamak elde değil. Muazzam bir işçilik, geçmişe dönük, romantik tınılar taşıyan bir hikaye, vazgeçilmez dantel detaylar ve pastel tonlarıyla baharı heyecanla karşılamama sebep harika bir koleksiyon daha!

Bora Aksu’nun bu ilkbahar & yaz koleksiyonunda karşımıza çıkan ilham kaynağı 1930'larda yaşamış olan sevgili anneannesi. Ege kıyısında küçük bir kasabada büyüyen ve genç kızlığında tek bir elbisesi olan anneannesi için 30'larda bir zaman yolculuğuna çıkan Bora Aksu, koleksiyonunu ona hiç sahip olmadığı ve hayal bile edemeyeceği bir gardırop sunmak fikri üzerine kurmuş. Toz pembeler, maviler, sarı ve mercan tonlarda, ipek, organza ve brokar kumaşlarla, baştan aşağı alabildiğine romantik bir koleksiyon. Bu bahar romantik bir kadına bürünmek isteyenlere sadece kıyafetlerle değil, aksesuarlarla da şahane alternatifler sunuyor; dağınık topuz detaylarını süsleyen saç aksesuarları ve çiçek motifli ayakkabılar özellikle dikkat çekiyor.

Lug Von Siga/ Gül Ağış

Her koleksiyonunda ilhamını güçlü ve cesur kadınlardan alan Gül Ağış’ın ilkbahar & yaz sezonundaki ilham kaynağı Agatha Christie. Agatha Christie’nin Doğu Ekspresi’ne gönderme yaptığı koleksiyonunda, uçuş uçuş volanlı elbiseleri, derin V dekolteler ve zarif baskılarla buluşturup, vintage çanta ve valizlerle tamamlamış. Baharı hafif, bol ve bir o kadar da zarif kıyafetlerle karşılamak isteyenler için harika bir koleksiyon. Hepsinde ayrı bir detaya bayıldığım bu koleksiyonda, bakalım sizin favoriniz hangisi olacak?

DB Berdan

Ne klasik, ne romantik, ne alışagelmiş, ne şatafatlı. Her sezon merakla beklenen, enerjisi yüksek bir koleksiyon ile karşımıza çıkan DB Berdan, sokak stilinde fark yaratmak isteyenler için en doğru tercihlerden biri olabilir. DB Berdan’ın tasarım dili, güçlü mesajlar barındırdığı kadar, bence heyecan da uyandırıyor. Farklı, eğlenceli ve herkesin belki cesaret edip giyemeyeceği bir parça arıyorsanız, mutlaka göz atın.

Sudi Etuz

1960’lardan podyuma fırlamış romantik bir bahar koleksiyonu da Sudi Etuz ile karşımıza çıkıyor. Mavi, beyaz ağırlıklı bir renk paleti, fırfırlar, balon kollar, pöti kareli kumaşlar ve sezonda ön plana çıkan korsajlar ile retro detaylara sahip, nostaljik, bir o kadar da dikkat çekici koleksiyon olduğunu düşünüyorum.Les Benjamins & Brand Who

Hep kadın koleksiyonlardan bahsettim ama bu ilkbahar & yaz öne çıkan erkek koleksiyonlarının başında bence 2 güçlü Türk markası öne çıkıyor; Les Benjamins ve Brand Who. Sokak stilini en ‘cool’ şekilde yansıtan bu 2 markayı beyler bence yakın radarına almalı.

Brand Who bu yıl ilhamını Küba’nın renkli dünyasından alırken, desen ve renkte de bir hayli cesur davranmış. Siyah, beyaz ve kahverenginin yanı sıra safran sarısı, şeker pembesi, mint yeşili ve Uludağ Premium’un kobalt mavisi tonuyla ile daha da renklenen bu koleksiyonun sokak stilinde fark yaratacağı kesin.

Les Benjamins ise koleksiyon ilhamını Afrika çöllerinden geçen Tuareg halklarının cesur erkeklerinden almış. Afrika’ya özgü hayvan desenlerini, zebra çizgilerini ve leopar beneklerini renk bloklarıyla buluşturup ortaya doğuyla batı sentezi cool tasarımlar ortaya çıkarmış. Sadece desenleri de değil kalıpları da bence fark yaratan bir koleksiyon olmuş. Bakalım podyumdan sokağa bu kıyafetleri taşıyacak cool beyler kimler olacak?

Özgür Masur & Dilek Hanif

Türk tasarımcıların ilkbahar & yaz koleksiyonlarından detayları, sevgili Özgür Masur’un Couture defilesinden adeta görsel bir ziyafet tadındaki tasarımları ve Dilek Hanif’in zarif hazır giyim koleksiyonu ile bitirmek istiyorum.

Bahar sezonundaki davetlere ışıltılı bir giriş yapmak isteyenler için; Özgür Masur‘un muazzam bir işçilik ve her kadının kendini içinde güçlü, özgüveni yüksek ve güzel hissedeceği v dekolteli silüetleri, tek tek elde işlenmiş boncuk ve payet doğru tercih olduğu kesin.

Dilek Hanif’in couture zerafet ve işçiliği tadındaki hazır giyim koleksiyonunda ise ilkbahar & yaz davetleri, mezuniyet ya da düğün, nişan gibi okazyonlar içim şahane seçenekler bulabilirsiniz. En sevdiklerimi galeride görebilirsiniz.