GERİEN

Türk Tasarımcılardan sezonun öne çıkan çanta modelleri

Bir kadının en zevkle kullandığı, tutkunu olduğu, bazen sadece rengine, bazen işlevine, bazen ise hiç sebepsiz bir görüşte aşık olup yıllarca kolundan çıkarmadığı, elinden düşürmediği aksesuarların başında çantaları geliyor olsa gerek. Bir tanenin asla yetmediği, günlük bir kombine ister hareket, ister ağırbaşlılık, ister ışıltı ister resmiyet katan, bazen bir bakanı bir daha baktıran, aa nerden aldın sorusuyla en sık muhatap olan çantalarla aşk yaşamayan bir kadın yoktur sanıyorum. Çanta tasarımı konusunda öne çıkan o kadar özgün ve yetenekli Türk tasarımcı var ki, bu yazıda sizi onlarla tanıştırmak istiyorum. Bakalım ilkbahar & yaz sezonunda öne çıkan çanta trendleri ve onların yaratıcıları kimler?

İlkbahar & yaz sezonunda genelde pastel tonlar ön plana çıkarken, aksesuarlarda daha canlı renkler karşımıza çıkıyor. Göz alıcı sarılar, turuncular, kırmızılar, yeşiller, kobalt maviler bunlardan en ön plana çıkanları. Üstelik tek başlarına da değil, bir kaç sıcak rengin bir arada kullanıldığı modeller daha dikkat çekici olduğu gibi, daha fazla renkle kolaylıkla kombinlenebildiği için daha çok tercih ediliyor. Uludağ Premium’un kobalt mavisini de bu sezon çanta modellerinde, çantalara takılan aksesuarlarda ya da değiştirebilir çanta saplarında bile bol bol göreceğiz.

Misela

Sevgili Serra Türker’in bundan 9 yıl önce kurduğu Misela markası; ikonikleşmiş desenleri, zamansız tasarımları ve her sezon varolan tasarımlara ufak dokunuşlarla bambaşka yenilikler ortaya çıkaran bir marka. Evladiyelik dediklerimizden, uzun yıllar rahatlıkla kullanabileceğiniz, trendlerden uzak, klasikleşmiş modelleriyle her kadının dolabında olması gereken bir aksesuar olduğunu düşünüyorum. Bu ilkbahar/yaz sezonunda ise, hayallerden yola çıkarak, birçok insanın gerçekleşemeyen hayallerinin nereye gittiğini merak eden Serra Türker, bu merakını nereye gittiğini bilmediği kuşların renkli dünyasıyla birleştirmiş ve kuşların büyüleyici renklerinden yola çıkarak yeni koleksiyonuna Amazon ismini vermiş. Renk bloklarının öne çıktığı bu yeni koleksiyonun ve klasik Misela modellerinin yeni sezon renklerini fotoğraf galerisinde bol bol bulabilirsiniz.

Mehry Mu

Güneş Mutlu’un markası Mehry Mu’nun egzotik dünyasının daimi ilham kaynağı; Fas'tan İstanbul'a kadar uzanan çiniler, kümbetler, saraylar, halılar ve mücevherler. Markayla ilk tanıştığımda ön plana çıkan Fatma’nın Eli motifi ve ikat desenli kumaşlarken son yıllarda deriler ve süetler de koleksiyonda yer almaya başlıyor. İkat desenlerinin kullanıldığı tasarımlar daha geceye uygun, şık seçenekler sunarken, deriler markaya daha spor ve günlük kullanıma uygun bir alternatif daha sunuyor. Sezonun yükselen trendlerinden biri olan deri püsküllü çantalar ve bu sezon yine ön plana çıkan hasır örgülerden oluşan tasarımlar ise benim favorim.

Tullaa

Tülay Arslan ve Beliz Fırtına tarafından kurulan Tullaa bir anne & kız markası. Her biri ince bir işçilik ile yapılan bu el emeği tasarımları bence ön plana çıkaran kullanılan malzemelerin dokusu, sıcak, soft renkleri ile samimi duruşu. Daha çok günlük kullanıma uygun çantalar yaratan markanın özellikle hasır örgülü modelleri benim favorim. İster günlük hayatta ister plajda kullanmaya ben de bayılıyorum. Özellikle şehir hayatında hasır çanta kullanmayı seven, fakat genelde büyük boyutları nedeniyle kullanamayanların da bayılacağı kesin. Bakalım siz de sevecek misiniz?

Bago

İpek Kocatepe’nin markası Bago hem Türk hem Filipinli kadınlar tarafından 100% doğal malzemelerden üretiliyor. Hatta koleksiyondaki modeller bile isimlerini beraber çalıştıkları bu sanatkar kadınlardan alıyor. Doğal palmiye yaprakları, muz ağacı yaprakları, doğal sedef ve deniz kabuklarından oluşan el emeği çantalar sunan Bago’nun 2017 Yaz koleksiyonu ise yaz mevsiminin egzotik ruhunu tasarımlara, doğadaki tüm egzotik renklerle beraber yansıtıyor. Benim gibi küçük çanta sevenlerin özellikle yaz akşamları için tercih edeceği kesin.

Çuval

Ayşe Özgüneş’in markası Çuval, yerel zanaatkarlığı destekleyen 21. yüzyılın karışık trendlerinden, farklı kültürlerinden, sanattan ve müzikten esinlenen ilham verici bir marka. Farklı malzemeleri işlenmiş derilerle harmanlayan Çuval’ın tasarımları özgün olduğu kadar eğlenceli de. Bu bahar koleksiyonda öne çıkan süet modellerde toprağın kirli bej, hardal ve kızıl tonlarına çalan natürel renkleriyle kırmızı, pembe, turuncu renkler ön plana çıkıyor. Gece elbiselerini tamamlayan parlak çift taraflı derilerde, uzun renkli püsküllerde, yat tekstilinden oluşan plaj çantalarında ve Çuval’ın klasik Envelopları’nda; güneşte ve denizde kızararak zaman içinde kendine has bir renk alan siyah, bakır, gri-yeşil karışımı tonlara ek olarak pembe, turuncu ve bebek mavisi de bu yaz dikkatimizi çekiyor.

Rara Atelier

Dilan Bozdağ'ın 2013 yılında kurduğu markası Rara Atelier ise, ilhamını sade, minimal çizgilerden alıyor. Her biri el yapımı olan Rara tasarımları, tasarımcının ailesinin deri üretimindeki ustalığını bir sonraki jenerasyona aktarıyor. Eğer aradığınız uzun yıllar zamansız ve kaliteli bir çanta edinmekse, Rara’da kendinize göre bir tasarım bulabileceğiniz kesin.

324 NYC

New York’ta temelleri atılan 324 New York markasının en büyük farkı, sunduğu özgürlük alanı. Tasarımcısı Bike Bayer, çok seyahat eden, şehir hayatında hızlı bir tempo içinde yaşayan yaratıcı kadınlara hem kaliteli hem kullanışlı hem de tasarım açısından farklılık yaratacak alternatifler sunuyor. Nasıl mı? Seçilen her çanta kendi rengindeki ek portföyü, kısa sapı, uzun kanvas sapı ve uzun deri sapıyla birlikte geliyor. İstediğiniz baz çantayı seçtikten sonra dilediğiniz çantaları yaratmakta özgürsünüz. Farklı renkte ve materyallerle yapılmış ek portföyler ve askılarla çantanıza ek ufak dokunuşlar yapabilir ve birden çantanızı yeni bir havaya büründürebilirsiniz.