GERİEN

Masmavi bir köy; Selimiye

Masmavi bir köy; Selimiye

Bir önceki yazımdaki rotayı takip edip Akyaka’ya giderseniz yolunuzu mutlaka Selimiye’ye de çevirin. Marmaris’in bu tatlı köyüne her sene uğramadan edemiyorum. Denizi, sakinliği bir yana ben en çok Selimiye’deki lokal tasarımcıların ürünlerini keşfetmeye, en güzel seramikleri, hiç bir yerde bulamayacağınız plaj kıyafetlerini, en özgün aksesuarları bulmaya gidiyorum. Türkiye’nin bir çok farklı yerinden bu kadar lokal tasarımcıyı, üreticiyi başka bir yerde bulmak gerçekten zor. Selimiye’deki zevkli dükkanlara yenileri de eklenmiş gitmeyeli. Şimdi bu tasarımcılarla ve el emeği göz nuru yaptıkları güzelliklerle sizi de tanıştırma zamanı.

Losta & Ceri

Keriman ve Cüneyt Ünal’ın Losta ismindeki dükkanları benim Selimiye’de en sevdiğim yerlerin başında geliyor. İçinde kıyafetten takıya, seramikten tablolara bir dolu özgün, el emeği göz nuru güzellikte parçalar var. Önünde aynı zamanda cafesi de olan bu dükkanda bol bol vakit geçereceğiniz kesin, o yüzden cafesinde bir soğuk kahve ve tatlı molası vermek iyi bir fikir olabilir. Ben alışveriş hakkımı bu defa seramikten yana yapıyorum. Favorimlerim Tibet Seramik ve İzida art. Dükkandan bol bol kareyi hemen aşağıdaki galeride paylaştım.

Cemile

Cemile ve Engin Yıldızhan’ın dükkanı Cemile de yine Selimiye’de her defasında heyecanla uğradığım diğer bir adres. Çanakkale’den, İzmir’den, İstanbul’dan bir çok seramik sanatçısına ev sahipliği yapıyor. Defne Küçük, Pudu Seramik, Ece Güneş, Atölye 1040, Kepenek Seramik, Esen Seramik, Tibet Seramik, Matruşka tasarım, Derya Hacalaki’nin eserlerini görebilirsiniz.

Ayna

Selimiye’deki yeni keşiflerimden ilki Ayna oluyor. Diğerlerinden farklı olarak bu mini butikte sadece takı ve kıyafet var. İtalya’dan getirdikleri sade, bol kesim, alabildiğine rahat elbise ve tulumlarına bayılıp, elim boş çıkamıyorum.

Zeyno

Leyla ve Zeyno’nun dükkanına da kendilerine de bayıldım. Losta’nın konseptinde yine bir çok şahane ve her biri birbirinden farklı tasarımcıya ev sahipliği yaptıkları gibi kendi markalarını taşıyan ürünleri de var. Tatlı sohbetleri, güler yüzleri eşliğinde alışveriş yapmaktan en zevk alacağınız dükkanlardan biri olacağı kesin. Desen seviyorsanız Nefes’in rengarenk ve şık plaj kıyafetleri, sade ama detaylarda fark yaratan bir plaj kıyafeti arıyorsanız 2kızın tasarımları, Mavish’in naif seramikleri, Nott’un ve B-design’ın takıları, Elifel11’in sade ve yalın plaj elbiseleri kadrajıma takılanların başında geliyor.

Elizya

Losta’nın eski yerine taşınmış olan Elizya da keşfedilesi bir başka sevimli dükkan. Çok sevdiğim Kırk3tasarım’ın fularlarına da yine burada rastlıyorum. Dükkanın hemen girişindeki sepet örgü çantalar da bir diğer favorim oluveriyor.

Her birinde farklı tasarımcıların ürünlerini bulabileceğiniz bu dükkanların en sevdiğim yanı da bir yerde gördüğüm bir ürünü diğerinde görmemek oldu. Hepsi ayrı ayrı keşfedilesi ve zaman ayrılası bu dükkanların dışında leziz bir tatlı kaçamağı ve akşam programı için de bir kaç adres daha eklemek isterim.

Paprika

Selimiye’de tatlı için en iyi tavsiye Paprika. Pamuk şekerli limonatasıyla meşhur Paprika’da küçük bir tatlı kaçamağı yapmadan dönmeyin.

Piano Jazz Bar

Selimiye’de akşamları canlı müzik yapan tek mekan; Piano Jazz Bar. Gündüz gittiğimiz için bu çok methedilen mekanın tadını çıkaracak fırsatımız olmuyor ama vaktiniz varsa akşam programı için sizin de aklınızda olsun.

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemek için ise buz gibi bir Uludağ Premium Doğal Maden Suyu en ferah tavsiyem. Keyifli bir yaz olsun hepimiz için!