GERİEN

Hakkında

2009 yılında tüketicilerimizle buluşturduğumuz Uludağ Premium, Türkiye'de "hafif içimli maden suyu" kategorisinin ilk yerli markası oldu. Uludağ Premium gibi hafif içimli doğal maden suları 5 - 6 miligram/litre doğal karbondioksit gazı ihtiva eder ve bu özellik de, yemek esnasında içim rahatlığı sağlar.

Ürünümüzün özel kobalt mavi şişesi dünyaca ünlü Türk markası Dice Kayek tarafından Osmanlı cam sanatı ve Fransız Baccarat vintage karaflarından esinlenilerek tasarlandı. 2010 yılında TSE tarafından Altın Ambalaj Ödülü'ne layık görülen Uludağ Premium şişelerimiz, 2012 yılında Dünya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği Worldstar Awards yarışmasında da Tasarım Ödülü aldı.

Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu, 2016 yılında Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin düzenlediği Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda Gümüş ödüle layık görüldü. Sade ve ilgi çekici tasarımı ile kendini rakiplerinden ayıran Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu, ilk ödülünü Uludağ Premium hanesine ekledi.

Tarihçe

Kaynak arazisi 6 Temmuz 1870 tarihinde İbrahim Talat Bey ve Monsieur Brune tarafından alınmış olan Uludağ Maden Suyu (o zamanki adıyla Keşiş Dağı maden suyu), işletme ruhsatını da 26 Mayıs 1912 tarihinde Dolmabahçe Sarayı'nda Padişah Sultan Mehmet Reşat Han'dan teslim almıştır. Keşiş Dağı Maden Suyu işletmesinin o dönemdeki ortakları arasında Monsieur Brune'nin 1890 yılında hisselerini devrettiği Monsieur Bourousine ile Giritli Sıtkı Bey (Ulusu) de bulunmaktadır.

1920'li yıllarda İbrahim Talat Paşa'nın vefatı sonucunda hisseleri eşi Şerife Hanife Güzide Hanımefendi'ye ve İtalyan yatırımcı Guido Parodi'ye devredilmiştir. Yine aynı yıllarda, Fransız yatırımcı Monsieur Bourousine'nin hisseleri de ortaklara devredilmiştir.

Bursa'da bir grup öğretmen tarafından daha önce kurulan özel encümen, 1925 yılında Coğrafya Encümeni'nin de ilk şubesi olarak kabul edilmiştir. İşte bu ilk şubenin düzenlediği Keşiş Dağı'na tırmanış gezisine katılan heyette bulunan Türk Tıp Tarihi Kurumu'nun kurucularından Dr. Osman Şevki Bey, dağın ululuğu karşısında büyülenerek "Ne ulu dağ!" demekten kendini alamamış ve Ankara'ya döndüğünde bir rapor hazırlayarak dağın adının "Uludağ" olarak değiştirilmesini teklif etmiştir. Mareşal Fevzi Çakmak bu öneriyi uygun görmüş, bundan böyle haritalara dağın "Uludağ" adıyla geçmesini sağlamış ve bu ad günümüze kadar aynı şekilde ulaşmıştır. Soyadı kanununun çıkması sonrasında ise Dr. Osman Şevki Bey, "Bursalı" olan lakabını bırakarak "Uludağ" soyadını almıştır.

Dağın isminin değişmesine paralel olarak Keşiş Dağı Maden Suyu adının da Uludağ Maden Suyu olarak değiştirilmesi hususunda başvuruda bulunulmuş ve kabul edilmiştir.

Latin harflerinin kullanıldığı ilk "Uludağ Maden Suyu" etiketimiz de bu dönemde üretilmiştir.

6 Eylül

Uludağ Maden Suyu olarak, şirketimize, Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal tarafından işletme imtiyazı ve şirket unvanında "Türk" ibaresini kullanma hakkı verilmiştir ve şirket unvanı Uludağ Maden Suları Türk Ltd. Şti. olarak değişmiştir.

13 Aralık

Mehmet Hakkı Bey, Bursa 1. Noteri'nde yapılan ve arşivlerimizde mevcut olan mukavele ile işletmemizin Bursa şehri vilayeti, Yalova kasabası ve kaplıcalarının baş bayiliğini almıştır.

Mehmet Hakkı Bey, mültezim sıfatıyla Uludağ Maden Suları Türk Ltd. Şti.'nin işletme haklarını devralmıştır.

Irgandı Köprüsü yakınlarındaki Devrengeç Suyu dolum tesisine taşınılarak Devrengeç Suyu'yla üretim yapılmıştır.

İnönü Caddesi'ndeki fabrikaya taşınılmıştır.

İnönü Caddesi'nde kullanılan üretim suyu bozulunca, kalite misyonu sebebiyle Orhan Mahallesi'nde Yağcızade Mehmet Efendi'nin yaptığı evin avlusuna 2 katlı bir üretim tesisi inşa edilmiş ve üretime orada devam edilmiştir.

Guido Parodi'nin hisseleri Nuri Erbak'ın eşi Neriman Erbak tarafından devralınmıştır. İlgili devir belgeleri arşivimizde özenle saklanmaktadır.

Uludağ Maden Suları Türk Ltd. Şti.'nin bütün hisseleri Erbak ailesinde toplanmıştır.

Gökdere kaynak suyunun boru hatlarıyla İnönü Caddesi'ne taşınmasının ardından İnönü Caddesi'ndeki fabrikaya tekrar taşınılmıştır.

Saatte 6000 şişe üretim kapasitesine sahip Prot marka ilk otomatik dolum hattımız 1966, ikincisi 1968 yılında devreye girmiş, saatte 4800 şişe üretim kapasitesine sahip Noll marka makinemiz ise 1969 yılında ithal edilmiştir. Bu süreçte makine atağına giren şirketimiz, orijinal Uludağ Doğal Maden Suyu şişelerimizde ilk kez üretim yapmıştır.

Şirketimiz, Bursa Yalova yolu üzerinde 37.000 m2 arazide konumlanan merkez fabrikasına taşınmıştır.

Ürünlerimiz franchising sistemiyle Hollanda'da ve Almanya'da üretilerek tüm Avrupa'ya pazarlanmıştır.

Büyümesinde, üretime yaptığı yatırımların geniş yer tuttuğu şirketimiz, teknik gelişime büyük önem vermiştir. Tam otomatik dolum hattı Simonazzi, saatte 36.000 şişe kapasitesiyle önemli bir otomasyon seviyesine ulaşmamızı sağlamıştır. Buna ek olarak, Prot marka dolum hattına yapılan revizyon sonrasında Türkiye'deki ilk depozitolu litrelik cam şişenin "vidalı kapak" ile üretimi bizim tarafımızdan gerçekleştirilmiştir.

Rivi marka dolum hattına yapılan revizyon sonrasında dünyada ilk kez 1 litrelik pet şişede doğal maden suyu üretimi gerçekleştirilmiştir. Aynı şişe kullanılarak Türkiye'deki ilk litrelik meşrubat üretimi de yapılmıştır.

Uludağ Doğal Maden Suyu ile üretilen meyve aromalı doğal maden suyu Uludağ Frutti pazara sunulmuştur.

Uludağ Çaybaşı Köyü'nde bulunan maden suyu dolum tesislerimiz restore edilerek 10.000 m²'si kapalı alan olmak üzere 50.000 m² alan üzerinde faaliyetlerine devam etmeye başlamıştır. Aynı yıl 24 Mart'ta Bursa'nın Yenice Sanayi Bölgesi'nde 30.000 m²'si kapalı alan olmak üzere toplam 70.000 m² alan üzerine meşrubat dolum tesislerimiz kurulmuş ve burası merkez fabrikamız olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Türkiye'nin ilk hafif içimli maden suyu olan Uludağ Premium pazara sunulmuştur. Ürünümüzün özel kobalt mavi şişesi dünyaca ünlü moda markası Dice Kayek tarafından Osmanlı cam sanatı ve Fransız Baccarat vintage karaflarından esinlenilerek tasarlanmıştır.

Uludağ İçecek "Ekonomiye Değer Katanlar" ve Birleşmiş Milletler FAO Madalyası'na layık görülmüştür.

Uludağ Doğal Maden Suyu ve Uludağ Frutti, sektörde fark yaratan yepyeni şişeleri ve ambalajlarıyla tüketicilerin beğenisine sunulmuştur.

Maden suyu kategorisine bir yenilik getirilerek doğal maden suyundan üretilen meyve sulu Uludağ Frutti Extra pazara sunulmuştur. Uludağ Frutti Extra hem şişesi hem de Nar, Armut ve Mandalina lezzetleriyle tüketicinin beğenisini kazanmıştır.

Uludağ Premium Doğal Maden Suyu ile "Tarzını Yaşa" başlıklı ve moda konseptli iletişim kampanyasına devam edildi. Bu kampanya ile marka özünden yola çıkarak yaratılan "hayat tarzı" temasının altını çizmek ve ürünün hedef kitlesiyle olan bağını güçlendirmek hedeflendi.

06 Mart

C vitaminli doğal maden suyu Uludağ Frutti C Max pazara sunulmuştur.

26 Mayıs

Maden suyu kaynaklarımızın imtiyaz hakkının alınmasının 100. yılı şirket bünyesinde ve tüketiciler nezdinde kutlanmıştır.

TSE ve Ambalaj Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen "Ambalaj Ay Yıldızları" yarışmasında Uludağ Doğal Maden Suyu şişemiz yetkinlik ödülü almıştır. Aynı yılda, Uludağ İçecek Anadolu'nun İstihdamını Artıran 2. Şirket olma unvanına ve Uludağ Doğal Maden Suyu da 100 yıllık tarihiyle Uzun Ömürlü Köklü İşletme ve Vergi Dairesi ödüllerine layık görülmüştür.

Dice Kayek tarafından tasarlanmış olan Uludağ Premium şişelerimiz, Dünya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği "Worldstar Awards" yarışmasında tasarım ödülü almıştır.

2011’de satışa sunulan Frutti Extra ailesine yeşil limon, kavun ve orman meyveleri çeşitleri eklenerek tüketiciye farklı lezzetler sunuldu.

Premium Doğal Maden Suyu’nun Tarzını Yaşa iletişim kampanyası Candaş Arın’ın objektifinden ve Melis Ağazat’ın styling’i ile devam etti.

2012’de piyasaya çıkan ve vitaminli içeriğiyle fark yaratan Frutti C-Max’ın portakal ve kivi çeşitleri tüketici ile buluştu.